چوب راش

چوب راش

چوب راش اصطلاح و نامی است که در ایران برای نامیدن چوب هایی بکار می رود که در زبان انگلیسی beech نامیده می شود، این چوب از درختی تهیه می شود که در جنگلهای شمال ایران نیز وجود دارد.
چوب راش در جنگلهای مرطوب شمال کشور در شهرهایی مانند آستارا و نور وجود دارد و برای ساختن منازل و ساختمانهای روستایی استفاده می گردد.
یک گونه از درخت راش که فاقوس سیلواتیکا نام دارد در جنگلهای ساحل دریای خزر ، به وفور وجود دارد و اهالی از این چوب مرغوب استفاده های متعددی می کنند.
درخت راش در ارتفاعات مناطق کوهستانی از جمله استان ایب شمالی و ساحلی کشورمان سیار فراوان است. رشد درخت راش در سایه بسیار عالی است و در صورتی که سایه ی مناسب برای این درخت فراهم باشد کیفیت چوب راش و رشد آن بسیار مطلوب خواهد بود. نهال درخت راش در سرما و گرمای شدید رشد مطلوب و مورد نظر خود را از دست می دهد و چون درخت راش دارای ریشه های سطحی است، کوهستان محیط مناسبی برای رشد درخت راش محسوب می شود.
یکی دیگر از مزایای چوب درخت راش، قطر درخت است که گاها به حدود دو متر می رسد . ارتفاع این درخت گاها به 30 الی 35 متر میرسد و ناگفته پیداست که وقتی چوبی بصورت یکسره در اختیار هنرمند مبل یا میز ساز قرار گیرد چه مزیتی محسوب می شود.
چوب درخت راش یکی از مشهور ترین چوب هایی است که در ساخت انواع مبلمان به کار گرفته می شود، به ویژه مبل هایی که نمای چوبی شان مهم و زیبا کار می شود. دیگر ویژگی جالب چوب راش این است که اگر نکات لازم در مورد مراقبت از این چوب رعایت شود، دارای عمر طولانی خواهد بود.
برای خرید مبلمانی که دارای چوب راش باشد و در واقع تشخیص چوب راش باید بدانیم که چوب راش دارای رنگ کرم مایل به قرمز است و سنگینی متوسطی دارد همچنین چوب راش دارای بافتی است که تقریبا در برابر حشرات چوب خوار و قارچ هایی که چوب را فرسوده کرده و سبب کوتاه شدن عمر مفید چوب می شود مقاوم است.
در بازار مبل ایران بیشتر چوب های راش موجود از جنگلهای راش کشور خودمان و کشور آذربایجان تامین می گردد. که البته چوب راش که از کشور آذربایجان وارد تولیدی های مبل ایران می شود دارای کیفیت بالاتری نسبت به چوب جنگلهای کشور خودمان است و این کیفیت شامل اندازه های بزرگتر چوب به دلیل قطر بیشتر درختان راش آذربایجان و میز انعطاف پذیری بیشتر و بهتر چوب وارداتی به دلیل رطوبت بیشتر آن است.

فهرست
enemad-logo