تخته چندلایی

تخته چندلا (که گاهی اوقات به شکل ساده به آن چندلایی گفته می شود) محصولی از جنس چوب است که به طور گسترده برای اهداف ساختمانی استفاده می شود. تخته چندلا از سه یا چند لایه نازک روکش چوب ساخته شده است که با چسب بهم چسبانده می شوند و یک ورق مسطح ضخیم تر ایجاد می کنند. از نظر اقتصادی ، قابل تولید در ابعاد دقیق و نسبتاً مقاوم در برابر تاب خوردگی و ترک خوردگی است. بعضی از استفاده های معمول تخته چندلایی از این قرار هستند:

 • دیواره های نازک و پارتیشن ها
 • قالب سازی
 • لوازم منزل
 • کف پوش
 • فرمهای ساختارمند
 • پنجره های نورگیر و شاتر

انواع تخته چندلایی را میتوان به صورت زیر تعریف کرد:

 • تخته چندلا سازه ای: در سازه های دائمی که در آن مقاومت زیادی لازم است مانند تیرها ، قالب ها و پنل های مهاربند مورد استفاده قرار می گیرد.
 • تخته چندلا خارجی: در سطوح خارجی که پوشش تزئینی یا زیبایی از اهمیت برخوردار است استفاده می شود.
 • تخته چندلا داخلی: برای به کمال رساندن زیبایی در پروژه های کاربردی غیر سازه مانند دیوار چوبی و سقف از آن استفاده می شود.
 • تخته چندلایی ضد آب: تخته چندلا مقاوم در برابر آب که در ساخت کشتی و در مناطقی از ساختمان ها که ممکن است رطوبت زیادی داشته باشد مانند سقف یا حمام استفاده می شود.

فرایند ساخت تخته چندلایی

تخته چندلا از چوب های نرم (مانند صنوبر، کاج و چوب قرمز) ، چوب های سخت (مانند خاکستر ، افرا و چوب ماهون) یا ترکیبی از هر دو ساخته می شود.چوب مورد استفاده در ساخت تخته چندلا با بخار یا فرو بردن در آب داغ تهیه می شود. سپس توسط دستگاه تراش در ماسه های نازک بین 1-4 میلی متر پوست کنده می شود. سپس در ورقهای بزرگ تشکیل می شود.تخته چندلا از صورت (سطحی که بعد از نصب قابل مشاهده است) ، پشت و هسته (که بین صورت و پشت قرار دارد) تشکیل شده است. پایه ها با استفاده از یک چسب محکم ، معمولاً یک رزین فنل یا اوره فرمالدئید به هم چسبیده اند.

هر لایه  با دانه چوب عمود بر لایه مجاورتا 90 درجه چرخانده میشود. به این اصطلاح دانه متقاطع گفته می شود و این همان چیزی است که تخته سه لا را از چوب روکش چند لایه (LVL) متمایز می کند. در LVL ، جهت شخمها یکسان است ، در حالی که در تخته سه لا ، جهت تخته های متناوب تغییر می کند. معمولاً تعداد زوج ازتخته ها باید به گونه ای باشد که ورق متعادل شود و این به کاهش پیچ و تاب کمک می کند.
تراش متقابلا کشش تخته سه لا را در هنگام میخ زدن در لبه ها تقسیم می کند. همچنین انبساط و انقباض را کاهش می دهد  و به پانل ها از همه جهات استحکام می بخشد.
در صورت نیاز به ورقه های ضخیم ، می توان تخته سه لا کامپوزیت را مهندسی کرد. در این حالت ، از هسته ای از قطعات جامد الوار یا تخته خرده چوب یا فیبراستفاده شده است که پشت و روی آنرا با روکش چوبی پوشانده اند. با افزودن یک لایه بیرونی نازک که در برابر رطوبت ، سایش و خوردگی مقاومت می کند و همچنین باعث سهولت در استفاده از رنگ میشود، می توان دوام روکش های پشت و جلو را بهبود بخشید. برخی از موادی که می توانند در ساخت تخته چندلایی استفاده شوند شامل پلاستیک ، کاغذ آغشته به رزین ، پارچه ، فورمیکا و فلز هستند.

خواص تخته چندلایی

تخته چندلا دارای خواص مختلفی است که آن را به یکی از مصالح ساختاری مفید و محبوب و اصلی تبدیل می کند.

 1. مقاومت بالا

تخته چندلا مقاومت ساختاری چوبی را که از آن ساخته شده است با خواص بدست آمده از طرح ورقه ای آن ترکیب می کند. تراش متقابل به ورق اجازه می دهد تا در برابر شکستگی مقاومت کند و استحکام یکنواختی را برای افزایش پایداری فراهم می آورد.

 1. قابلیت برش بالا

تعداد زوج لایه های روکش که تخته چندلایی  را تشکیل می دهد به این معنی است که در برابر خم شدن مقاوم است. با افزایش برش صفحه تخته چندلا می توان از آن در صفحات مهاربندی و تیرهای ساختمانی استفاده کرد.

 1. انعطاف پذیری

تخته چندلا می تواند متناسب با طیف وسیع تری از الوارهای برش خورده تولید شود. ضخامت روکش ها از چند میلی متر تا چند اینچ متفاوت است و تعداد روکش های مورد استفاده را از نظر مقاومت می توان افزایش داد.

 1. مقاومت در برابر رطوبت

تخته چندلایی به دلیل نوع چسبی که در فرآیند اتصال آن استفاده می شود نسبتاً در برابر رطوبت و نم مقاوم است. این ویژگی تخته چندلایی می تواند آن را برای استفاده های خارجی مانند روکش ، سوله ، قالب بتن و در ساخت و سازهای دریایی مناسب کند. این ویژگی تخته چندلا آنرا از نم کشیدن، تاب برداشتن و شکستن محافظت میکند.

 1. مقاومت در برابر مواد شیمیایی و آتش سوزی

تخته چندلا را می توان با مواد نگهدارنده مقاوم تر کرد که در صورت قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی در برابر خوردگی محافظت شود. پوشش های شیمیایی همچنین می توانند مقاومت تخته چندلا را در برابر آتش افزایش دهند.

 1. مقاومت در برابر ضربه

لمینیت متقاطع ، استحکام کششی بالایی را به تخته چندلا می دهد و باعث می شود تا حداکثر دو برابر بار مجاز خود را تحمل کند. این امر آن را برای استفاده در سیستم های کف و قالب مناسب می کند.

 1. عایق

تخته چندلایی با کیفیت بالا و عایق صوتی ، آن را برای کفپوش ، سقف ، سقف و روکش دیوار مناسب می کند.

فروشگاه چوب ماهان ، خود یکی از تامین کننده های تخته چندلایی در ایران است و از این محصول در انواع پروژه ها استفاده میکند. از این چوب در ابعاد 1.22 و 2.24 موجود می باشد و در انواع ساخت و سازها از آن استفاده میشود. فروشگاه چوب ماهان خود مجری پروژه های مختلفی با این محصول بوده است. برای اطلاعات بیشتر با دفتر این شرکت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
enemad-logo