ام دی اف چیست؟

ام دی اف چیست؟

ام دی اف (MDF) چیست؟

نام ام دی اف را به احتمال زیاد به گوش همه ی ما خورده و می‌دانیم نوعی ورق ساخته شده از ترکیبات چوبی است که در وسایلی مانند سرویس خواب و کابینت آشپزخانه و کمد و… به کار می‌رود. اما سوال خیلی از افراد این هست که MDF چیست و چرا به آن ام دی اف می گویند؟ در این مطلب از  چوب ماهان به طور کامل به این سوالات پاسخ داده و کاربرد MDF را به طور کامل شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

در این مقاله به طور کامل پاسخ سوالات زیر را خواهیم داد :

 • ام دی اف (MDF) دقیقا چیست ؟
 • ام دی اف   (MDF)چه کاربردی دارد و بیشتر در چه جاهایی استفاده می‌شود؟
 • مزیت و مشکلات ام دی اف چیست؟

ام دی اف یا همان MDF یک ماده بسیار رایج در صنایع مختلف مانند: مبل سازی ، کابینت سازی  ، ست سرویس خواب که بعضا به همراه کمد و میز نیز می باشد ، و یا هر چیز دیگری است که با چوب سر و کار دارند. بسیاری از خریدارن و حتی فروشندگان با این واژه آشنا هستند، اما به طور دقیق نمی‌دانند که MDF  (ام دی اف) چیست و چه ترکیباتی دارد، از چه چیزی تشکیل شده و چه کاربردهایی دارد؟

با مطالعه این مقاله ، شما پاسخ همه سوالاتی که در مورد ام دی اف (MDF) در ذهن خود دارید را خواهید یافت.

 

ام دی اف ( MDF ) چیست؟

ابتدا ببینیم ام دی اف (MDF) مخفف چیست؟ ام دی اف یا MDF مخفف عبارت Medium Density Fibreboard به معنی «تخته فیبر با چگالی (دانسیته، تراکم) متوسط» است که نوعی فرآورده چوبی محسوب می‌شود و در وسایلی مانند سرویس خواب و کابینت آشپزخانه به کار برده می‌شود.

تخته فیبر، با هر تراکمی، از فیبر چوبی ساخته می‌شود که در واقع ترکیبی از تکه‌های ریز چوب نرم و چوب سخت هستند. این ترکیب با مقداری رزین و موم مخلوط شده و در معرض گرما به هم فشرده می‌شود (پرس می‌شوند) تا تخته فیبر بدست آید. این تعریف تخته فیبر در عبارت Medium Density Fibreboard  یا همان ام دی اف بود.
ابتدا گرده بینه‌ها یا مقطوعات چوبی در بخش چیپر به صورت چیپس درآمده و سپس چیپس‌ها در ریفاینر دفیبره می‌شوند. الیاف جداشده با چسب مخلوط گردیده و به رطوبت مناسب می‌رسند. مخلوط الیاف و چسب در فرمینگ به صورت کیک درآمده و در پرس فشرده می‌شوند. تخته‌ها پس از سرد شدن اندازه‌بری شده و بسته‌بندی می‌گردد.

حال منظور از تراکم متوسط یا همان چگالی متوسط در ام دی اف چیست؟ متوسط نسبت به چه چیزی؟

برای درک مفهوم و معنی چگالی متوسط در ام دی اف، بایستی بگوییم که تخته فیبر با چگالی پایین، معمولا «خرده چوب (particle board)» نامیده می‌شود که ما آن را با نام «نئوپان» می‌شناسیم. نئوپان یا همان خرده چوب حتی از ذره‌های کوچکتری نسبت به ذره‌های چوب ام دی اف ساخته می‌شود و حتی می‌توان از خاک اره نیز در ساخت و تولید آن بهره برد. همین امر نیز باعث می‌شود که نئوپان گران نبوده و البته نسبت به ام دی اف ضعیف‌تر نیز باشد.

اما در کنار تخته فیبرهای با تراکم پایین یا همان نئوپان و تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان ام دی اف،‌ نوعی فراورده چوبی به نام «تخته چوب متراکم یا با تراکم بالا  (high density fibreboard) نیز وجود دارد که از آن با عنوان (اچ دی افHDF )  یا  همان (تخته سخت – Hardboard ) نیز یاد می‌شود. برای ساخت اچ دی اف، نسبت به ام دی اف و نئوپان میزان گرما و پرس بیشتری مورد نیاز است، اما در عوض معمولا نیازی به مواد چسبی وجود ندارد. اچ دی اف ها معمولا مقاومت بالایی دارند، اما تولید آن‌ها می‌تواند با قیمت بالا تمام شود.

به این ترتیب می‌توان گفت که منظور از چگالی متوسط در MDF چیست و با نگاه کردن به این اعداد که بیانگر چگالی سه نوع تخته فیبر اشاره شده در بالا هستند، می‌توان به طور کامل نسبت آن را درک کرد:

چگالی تخته فیبرهای معمول

 • تخته فیبر با چگالی کم یا همان نئوپان: 160 تا 450 کیلوگرم در متر مکعب
 • تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان ام دی اف: 600 تا 800 کیلوگرم در متر مکعب
 • تخته فیبر با چگالی بالا: 800 تا 1040 کیلوگرم در متر مکعب

ام دی اف چه کاربردهایی دارد؟

با توجه به این که می‌توان انواع روکش چوبی و غیر چوبی با رنگ و طرح‌های مختلفی را روی ورقه‌های ام دی اف قرار داد، می‌توان از آن در مواردی مثل کابینت آشپزخانه، انواع میز نهارخوری، میز مطالعه، انواع سرویس خواب و وسایل آن مانند تخت، میز آرایش، کمد، پاتختی ، کتابخانه، انواع پارتیشن و… استفاده کرد.

معایب و محاسن ام دی اف

استفاده از ورق ام دی اف (MDF) مزایای زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقرون به صرفه :

 • ام دی اف یک انتخاب اقتصادی و مقرون به صرفه به حساب می‌آید؛ چرا که تولید آن نسبتا ارزان بوده و قیمت آن نسبت به قیمت تمام شده ورقه چوبی پایین است.

کمک به محیط زیست :

 • برای تولید ام دی اف از خرده چوب‌های بازیافتی استفاده می‌شود و به همین دلیل نیز با استفاده از ام دی اف می‌توان به حفظ محیط زیست و درخت‌ها کمک کرد.

تنوع در طرح و رنگ :

 • با توجه به امکان استفاده از روکش در ام دی اف ها، می‌توان آن‌ها را در طرح و رنگ‌های مختلفی تولید کرد و به عبارتی تنوع رنگ و طرح در ام دی اف ها بالا می‌باشد.

صاف و یک دست بودن :

 • سطح ام دی اف صاف بوده و همین  امر نیز باعث می‌شود که چسباندن مواد دیگر روی آن کاری راحت باشد.

ضد مورچه و موریانه :

 • مواد شیمیایی استفاده شده در ام دی اف باعث مصونیت آن در برابر آسیب آفاتی مانند موریانه می‌شود.

ضد سرما و گرما :

 • ام دی اف با قرار گرفتن در برابر گرما و سرما تغییر شکل نداده و منبسط یا منقبض نمی‌شود.

منعطف بودن :

 • شکل دادن به ورقه ام دی اف آسان‌تر از شکل به دادن به ورقه‌های چوبی است و همین امر نیز یکی دیگر از علت‌های تنوع شکل و طرح ام دی اف (MDF) است.

اما ام دی اف ها (MDF) معایبی نیز دارند که در این مقاله به آن‌ها نیز اشاره‌ای می‌کنیم:

ترمیم پذیری سخت :

 • ام دی اف به خودی خود از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار است، اما اگر به هر دلیلی دچار شکستگی یا ترک خوردگی شود، دوباره چسباندن آن نسبت به چوب سخت‌تر خواهد بود.

استفاده از مواد شیمیایی :

 • مواد شیمیایی که در تولید ام دی اف استفاده می‌شوند، در صورت داشتن هر گونه خطری برای سلامتی انسان، میزان آن برای کودکان بیشتر است.

دارای گاز فرمالدئید (Formaldehyde) :

 • هنگام تولید و ساخت ام دی اف، به خاطر استفاده از مواد شیمیایی خاص موجود در چسب آن، گازی به نام فرمالدئید تولید می‌شود که گفته می‌شود برای سلامتی انسان مضر است. اگر چه پس از اتمام فرایند تولید ام دی اف، این گاز معمولا از بین می‌رود و از طرفی نیز استفاده از روکش‌ها بر روی ورقه‌های ام دی اف نیز به طور کامل هر گونه ریسک و خطری را برای سلامتی انسان از بین می‌برد.
  همچنین در تولید سری های جدید ام دی اف (MDF) از فرمول های خاصی که در چسب ام دی اف به کار میرود ، ساخت ام دی اف با فرمالدئید کم نیز امکان پذیر بوده و برای مکان های پر ریسک مانند مدارس ، بیمارستان ها و حتی موزه ها مورد استفاده قرار میگیرند.

مقاومت کم در برابر آب :

 • اگر ام دی اف در معرض آب قرار بگیرد، به احتمال زیاد متورم شده و باد کند،البته بسیاری از روکش‌های ام دی اف این مشکل را با ضد آب بودن حل کرده‌اند.

سطح ناصاف :

 • سطح ام دی اف شاید به خودی خود کاملا صیقلی نباشد، اما به هر حال با روکشی که بر روی آن کشیده می‌شود این مشکل به طور کامل رفع می‌شود.

در این مقاله سعی کردیم که به طور کامل توضیح دهیم ام دی اف (MDF) چیست، چه کاربردهایی دارد، و چه محاسن و مشکلاتی به همراه دارد .امیدواریم که با مطالعه این مطلب به سوالات خود در مورد MDF  رسیده باشید. در صورتی که هر سوال دیگری و یا قصد خرید به صورت ورقی و یا حتی پالتی را داشته باشید می‌توانید در قسمت تماس با ما ، آن را با ما در میان بگذارید تا کارشناسان چوب ماهان به درخواست شما پاسخ دهند.
ما مشتاقانه آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.

, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
enemad-logo